Nanny bezpośrednio
od producenta

Kupując monitor oddechu bezpośrednio od nas, pomagają Państwo szpitalom.

Najczęściej zadawane pytania

Przed kontaktem z infolinią dla klientów prosimy zapoznać się z Najczęściej zadawanymi pytaniami. Na większość pytań już udzieliliśmy odpowiedzi. Ułożono je w kolejności od najwyższej częstotliwości zadawania pytań przed zakupem i podczas korzystania z Nanny.
 

Monitor oddechu i elektroniczna niania – jaka jest różnica?


Na rynku istnieje wiele urządzeń, które ułatwiają codzienną opiekę nad niemowlęciem. Niektóre posiadają jednak różne funkcje pomimo ich pozornie podobnej nazwy. Tak samo jest w przypadku monitora oddechu i elektronicznej niani nazywanej również monitorem dla niemowląt. Przyjrzyjmy się tym dwóm urządzeniom bliżej.

Nie wszystkie urządzenia działają tak samo

Elektroniczna niania powiadomi, gdy dziecko się obudzi i zacznie płakać. Monitor oddechu daje pewność, że niemowlę oddycha prawidłowo. Monitoruje oddech maleństwa, a kiedy oddech ustanie, pojawia się sygnał dźwiękowy i świetlny. Tym samym dziecko jest chronione przed ustaniem oddechu (tzw. bezdech), ryzykiem SIDS (zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej), uduszeniem i zakrztuszeniem. Monitor oddechu ostrzega rodziców także przed ewentualną sytuacją zagrożenia życia niemowlęcia i zapewnia możliwość udzielenia pierwszej pomocy lub wezwania lekarza.


Wygodna i profesjonalna opieka w domu

Monitor oddechu Nanny pomyślnie przeszedł niezależne badania kliniczne i spełnia najbardziej rygorystyczne wymogi wyrobów medycznych zgodnie z obowiązującymi przepisami UE. Dlatego też takie urządzenia są stosowane na oddziałach noworodkowych w szpitalach na całym świecie. Monitor oddechu Nanny stanowi nowoczesne urządzenie, które zadba o niemowlę w domu.


Elektroniczna niania rejestruje uśmiech, monitor oddechu chroni życie.

Z niewielką przesadą można stwierdzić, że podczas gdy elektroniczna niania zastępuje oczy i uszy, monitor oddechu wykonuje także zadania monitoringu medycznego. Elektroniczna niania przydaje się w powszechnych sytuacjach, np. gdy chcemy mieć podgląd na to, co robi maleństwo pozostawione w sypialni, zaś monitor oddechu jest niezastąpiony w kwestii ratowania życia.

Co wyróżnia urządzenie Nanny wśród innych monitorów oddechu?

Monitor oddechu Nanny jest certyfikowanym wyrobem medycznym. Oznacza to, że spełnia bardzo rygorystyczne wymogi. Jest wykorzystywany także w szpitalach położniczych.

Urządzenie Nanny produkuje czeska spółka JABLOTRON, znana ze swych wysokiej jakości systemów alarmowych. Podczas produkcji używamy najnowocześniejszych technologii. Kładziemy również wielki nacisk na testowanie naszych produktów.

Podkładka sensoryczna o wymiarach 305 × 500 × 15 milimetrów jest największa na rynku. Dzięki temu do łóżeczka potrzeba jedynie jednej podkładki. Jeśli dziecko często śpi w różnych miejscach, można kupić dodatkową podkładkę.

Monitor oddechu zużywa niewiele energii, dzięki czemu baterie nie wymagają wymiany podczas eksploatacji.

Jak najlepiej monitorować bliźnięta?

Każde dziecko musi spać w osobnym łóżeczku na własnej podkładce sensoryczneji z własnym urządzeniem monitorującym. Gdyby bliźniacy spali razem tylko na jednej macie, mogłoby się zdarzyć, że jedno z nich przestanie oddychać, ale monitor nadal odbierałby oddech drugiego dziecka. Wówczas nie zadziała prawidłowo i nie włączy alarmu, bo uznałby, że wszystko jest w porządku.

Jak wybrać odpowiedni materacyk?

Grubość materacyka nie powinna przekraczać 12 centymetrów. Jeśli jest zbyt duża, podkładka sensoryczna nie będzie w stanie poprawnie wykrywać ruchów dziecka. Nie zalecamy także materacyków wykonanych z twardego materiału, jak pianka polistyrenowa itp. Takie materiały wykrywają drgania rozchodzące się w powietrzu i mogą spowodować zakłócenia w pracy urządzenia monitorującego.

Jeśli nie posiadają Państwo materacyka, zalecamy jego zakup bezpośrednio od nas wraz z monitorem oddechu Nanny:

 • materacyk NANNY Baby PUR
 • materacyk NANNY Happy Kids wykonany z oddychającego materiału Dryfeel

Oba materacyki zostały przetestowane w połączeniu z monitorem oddechu Nanny i doskonale z nim współdziałają.

Skąd wiemy, czy nowy monitor oddechu działa poprawnie?

 1. Zainstaluj urządzenie Nanny w łóżeczku zgodnie z instrukcją.
 2. Do urządzenia monitorującego włóż baterie, które są dołączone do zestawu.
 3. Włącz monitor oddechu.
 4. Po każdym włączeniu urządzenie monitorujące automatycznie wykonuje test sprawności – wszystkie kontrolki szybko migają, a urządzenie wydaje sygnał dźwiękowy.
 5. Najlepiej przetestuj podkładkę z dzieckiem. Umieść je w łóżeczku i patrz, jak miga zielone światło. Sygnalizuje to, że wszystko jest w porządku..
 6. Pozostaw monitor oddechu włączony i wyjmij dziecko. Nie dotykaj łóżeczka, ponieważ urządzenie może wyczuwać twoje ruchy i oddech.
 7. Kontrolka przez chwilę w dalszym ciągu będzie migać na zielono aż do ustania ruchu.
 8. Po upływie około dwudziestu sekund zaświeci się czerwona kontrolka i uruchomi się alarm.
 9. Wyłącz monitor oddechu przełącznikiem.

Czy używanie monitora oddechu Nanny jest bezpieczne?

Nanny jest certyfikowanym wyrobem medycznym. Produkcja i sprzedaż są zgodne z Dyrektywą UE 93/42 dotyczącą wyrobów medycznych.

Wyroby medyczne podlegają nadzorowi czeskiego Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Instytutu Kontroli Leków, w którym zarejestrowano monitor oddechu. Co roku niezależni eksperci sprawdzają, czy Nanny w dalszym ciągu spełnia kryteria dla wyrobów medycznych.

Na rynku jest wiele monitorów oddechu, które nie są wyrobami medycznymi. Ich główną wadą jest fakt, że monitorowanie oddechu stanowi dodatkową funkcję, a tym samym nie muszą one spełniać tych samych rygorystycznych wytycznych co Nanny w odniesieniu do testów i dystrybucji.

Czy urządzenie Nanny naprawdę jest niezawodne?

Tak, po każdym włączeniu wykonuje test obciążenia baterii. Wszystkie trzy kontrolki migają i rozlega się sygnał monitora oddechu. W ten sposób wiadomo, że wszystko jest w porządku. Kiedy bateria stanie się słabsza, jednostka wysyła ostrzeżenie z wyprzedzeniem za pomocą migającej czerwonej kontrolki. Po całkowitym rozładowaniu baterii urządzenie się nie włączy. Dzięki temu nie muszą się Państwo martwić, że urządzenie monitorujące samoczynnie się wyłączy podczas snu dziecka.

Jakiej konserwacji wymaga monitor oddechu?

Nie jest konieczna żadna szczególna konserwacja poza wymianą baterii. Należy okresowo sprawdzać, czy między podkładką a materacykiem nie ma wilgoci. Zalecamy wietrzenie materacyka w okresach braku korzystania lub przewracanie go na drugą stronę w łóżeczku. Materacyk można obrócić tak, by koniec, na którym zwykle znajduje się główka dziecka, znalazł się w nogach. Można także obrócić materacyk na drugą stronę.

W przypadku zabrudzenia podkładki sensorycznej należy oczyścić ją wilgotną szmatką lub chusteczką dołączoną do produktu. Nie należy myć podkładki pod bieżącą wodą ani agresywnymi detergentami.

Ile wynosi okres gwarancji dla urządzenia Nanny?

Okres gwarancji wynosi dwa lata. Jeśli coś się wydarzy w tym okresie, bezpłatnie je naprawimy lub wymienimy. Nie należy używać podkładek sensorycznych starszych niż dwa lata, ponieważ czujnik traci czułość. W przypadku chęci dalszego korzystania z monitora zalecamy kupno nowej podkładki sensorycznej.

Czy monitor Nanny można kupić w sklepach stacjonarnych?

Jesteśmy producentem i jedynym autoryzowanym dystrybutorem urządzeń Nanny.

Obecnie urządzenie Nanny można zamówić online w naszym sklepie internetowym. Taki zakup nie stanowi żadnego ryzyka, ponieważ produkt można zwrócić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny. Zakup w naszym sklepie online ma tę zaletę, że kupują Państwo bezpośrednio od producenta. Pomagają Państwo również zaopatrzyć szpitale w monitory oddechu Nanny.

Oferujemy także możliwość zakupu w wybranych sklepach, których wykaz znajduje się w zakładce „Kontakt”.

Czy mogę używać urządzenia Nanny dla drugiego dziecka?

Podkładki sensoryczne posiadają trwałość dwóch lat, a po upływie tego okresu tracą czułość i nie należy ich używać. Dla drugiego dziecka trzeba kupić nową podkładkę sensoryczną i podłączyć ją do oryginalnego urządzenia monitorującego. Jeśli słychać sygnał dźwiękowy, a kontrolki migają, wszystko jest w porządku i można w dalszym ciągu korzystać z urządzenia Nanny.

Jak udzielić pierwszej pomocy noworodkom i małym dzieciom?

Jeśli Nanny uruchomi alarm, należy przestrzegać poniższych instrukcji:

Sprawdź stan świadomości

 1. Zacznij głośno mówić do dziecka.
 2. Jeśli dziecko nie reaguje, podrap, poklep lub delikatnie uszczypnij podeszwę stopy.
 3. Możesz także potrzeć plecki dziecka dłonią.
 4. Jeśli dziecko nie zareaguje na żaden z tych bodźców, jest nieprzytomne.
 5. Jeśli obecna jest inna osoba, poproś ją o wybranie krajowego numeru alarmowego lub europejskiego numeru alarmowego 112. W międzyczasie rozpocznij resuscytację zgodnie z poniższymi instrukcjami.
 6. Jeśli nie ma przy Tobie nikogo, bezzwłocznie rozpocznij resuscytację. Jeśli dziecko nadal nie oddycha, po upływie 60 sekund, wezwij karetkę i kontynuuj resuscytację.

Udrożnij drogi oddechowe

 1. Brak przytomności może wynikać z zadławienia własnymi wymiocinami lub innymi przedmiotami. Sprawdź jamę ustną dziecka i usuń wszelkie ciała obce.
 2. Połóż jedną rękę na czole dziecka i lekko przechyl jego głowę. Drugą ręką delikatnie unieś podbródek.
 3. W ten sposób uwolnisz drogi oddechowe dziecka; czasem po wykonaniu tej czynności dziecko zacznie ponownie oddychać.
 4. Możesz też podłożyć kocyk pod ramiona dziecka, by utrzymać drożność dróg oddechowych..

Zwróć uwagę na oddychanie

 1. Sprawdź, czy dziecko oddycha prawidłowo.
 2. W przeciwnym razie rozpocznij resuscytację metodą usta-usta.
 3. Połóż jedną dłoń na czole niemowlęcia, a drugą na podbródku i delikatnie odchyl główkę dziecka nieco do tyłu. Obejmij ustami usta i nos dziecka.
 4. Wykonaj dwa do pięciu wdechów ratunkowych. Minimum dwa wdechy muszą być wystarczająco skuteczne.
 5. Poznasz to po tym, że klatka piersiowa dziecka uniesie się przy wdechu i obniży przy wydechu.
 6. Klatka piersiowa powinna się poruszać, jakby dziecko oddychało prawidłowo. Należy więc uważać, by nie wdychać zbyt mało (klatka piersiowa nie porusza się) ani zbyt dużo (występuje silny opór) powietrza.
 7. W przypadku noworodka (do jednego miesiąca) konieczne jest trzydzieści wdechów na minutę (jeden wdech co dwie sekundy), a w przypadku niemowlęcia (od miesiąca do jednego roku) dwadzieścia wdechów na minutę (jeden wdech co trzy sekundy).

Zapewnij krążenie krwi

 1. Jeśli niemowlę nie oddycha samodzielnie i nie porusza się po trzydziestu wdechach, należy rozpocząć pośredni masaż serca.
 2. Niemowlę musi leżeć na plecach na twardej powierzchni.
 3. Umieść opuszki palców wskazującego i środkowego około półtora centymetra poniżej linii sutków piersiowych (koniec mostka).
 4. Możesz także objąć klatkę piersiową dłońmi i uciskać mostek skrzyżowanymi kciukami lub dwoma palcami.
 5. Mostek należy uciskać na głębokość 2–3 cm (głębokość 1/3 wymiaru przednio-tylnego).
 6. U noworodków mostek należy uciskać z częstotliwością 120 razy na minutę, u niemowląt 100 razy na minutę.
 7. Podczas resuscytacji należy przestrzegać następujących zasad: W przypadku noworodków wdech następuje po trzech uciśnięciach. W przypadku niemowląt dwa wdechy następują po trzydziestu uciśnięciach.
 8. W przypadku obecności dwóch osób należy podać dwa wdechy po piętnastu uciśnięciach klatki piersiowej. Zawsze należy wykonać wdech lub uciśnięcie, ale nigdy nie jednocześnie.
 9. Po wykonaniu trzech do pięciu cykli sprawdź, czy oddech powrócił.
 10. Kontynuuj wdechy do przyjazdu karetki lub do chwili, gdy będziesz wyczerpany.

Umieść dziecko w bezpiecznej pozycji

 1. Jeśli udało się przywrócić oddech dziecka, należy ułożyć je w bezpiecznej pozycji.
 2. Ułożyć dziecko na własnym przedramieniu, twarzą do siebie, z główką lekko pochyloną do przodu.
 3. W tej pozycji dziecko nie może połknąć własnego języka ani zadławić się wymiocinami.
 4. Ponownie sprawdź, czy dziecko oddycha. Jeśli skóra jest niebieskawa lub szarawa, oznacza to, że ponownie doszło do zatrzymania krążenia.
 5. Zwróć uwagę na temperaturę ciała dziecka i nie dopuść do ewentualnej hipotermii.

Źródło:

 • Wytyczne dotyczące resuscytacji Europejskiej Rady Resuscytacji z roku 2010.
 • První pomoc u dětí (Erste Hilfe bei Babies und Kindern) – MUDr. Pavel Srnský, ČČK 2007

Nie należy bać się resuscytacji. Nawet jeśli nie wszystko się uda, zwiększy ona szanse dziecka na przeżycie.

W wybranych krajach organizujemy kursy pierwszej pomocy, podczas których można dowiedzieć się wszystkiego, co potrzebne, by uratować dziecko. Jesteśmy pewni, że takie kursy będą wkrótce dostępne w Państwa rejonie. Zapraszamy więc do śledzenia nas na Facebooku i naszej stronie, gdzie podawane są aktualne informacje.

Jak długo możemy używać podkładki sensorycznej?

Gwarantujemy pełną sprawność przez dwa lata. Po zakończeniu tego okresu kończy się żywotność czujnika, a jego czułość maleje. Odradzamy dalsze korzystanie z takiej podkładki.

Co mam zrobić, jeśli urządzenie Nanny uruchomi alarm, ale moje dziecko oddycha normalnie?

Prawdopodobnie materacyk nie leży płasko na podkładce sensorycznej. Dlatego czujnik nie wykrył ruchu i ocenił to jako przerwę w oddychaniu niemowlęcia. Bardziej szczegółowe informacje i wskazówki pozwalające uniknąć takiej sytuacji podano w słowniku pojęć w punkcie Fałszywy alarm.

Wyjęliśmy dziecko z łóżeczka, a monitor oddechu nie uruchomił alarmu. Czy to możliwe?

Urządzenie monitorujące prawdopodobnie wykryło inne drgania. Mogą one wynikać z wielu przyczyn:

 • Podłogi pływające lub parkiet mogą przenosić ruch spowodowany chodzeniem wokół łóżeczka. Aby stłumić te drgania, wystarczy podłożyć dywanik pod nogi łóżeczka.
 • Jeżeli w pobliżu łóżeczka znajduje się otwarte okno, a na zewnątrz wieje silny wiatr, wrażliwy czujnik może wykryć te drgania. Wystarczy zamknąć okno, aby wyeliminować te zakłócenia.
 • Łóżeczko znajduje się w pobliżu lodówki lub innego źródła drgań. W takim przypadku należy je ustawić w spokojniejszym miejscu.

Czy mogę używać Nanny w wózku, kołysce lub koszu?

Monitora oddechu należy używać jedynie, gdy wózek nie porusza się i nikt go nie dotyka. Na przykład w sytuacji, gdy dziecko śpi w wózku w przedpokoju.

Monitora oddechu należy używać wyłącznie w cichych miejscach, gdzie nie ma wiatru. Na przykład jeśli wózek stoi na balkonie, wrażliwy czujnik może wykryć delikatne drgania powodowane wiatrem i urządzenie nie wykryje niewydolności oddechowej.

Dlatego tak ważne jest sprawdzenie monitora oddechu za każdym razem. Należy go włączyć w łóżeczku, nie kładąc na nim dziecka. Jeśli Nanny uruchomi alarm po upływie dwudziestu sekund, można mieć pewność, że w pobliżu nie ma źródła zakłócających drgań.

Co mam zrobić, jeśli urządzenie po włączeniu sygnalizuje niski poziom naładowania baterii?

Należy sprawdzić, czy nie są włożone akumulatorki. Mają one niższe napięcie, a tym samym Nanny rozpozna je jako słabe baterie. W monitorze oddechu należy używać wyłącznie baterii alkalicznych.

Monitor oddechu nie reaguje na ruchy dziecka, ale działa poprawnie. Co się stało?

Dziecko prawdopodobnie wyciągnęło przewód, który nie był poprawnie przymocowany do łóżeczka, i uszkodziło go. Mógł wystąpić także problem związany z podkładką sensoryczną. Na przykład jej upadek mógł spowodować uszkodzenie czujnika. Jeśli zadzwonią Państwo na numer infolinii dla klientów, serwisant wyjaśni możliwe przyczyny.

Co mam zrobić w przypadku usterki?

Należy zadzwonić na numer infolinii. Często nie jest to usterka, ale nieprawidłowy montaż itp. Dział obsługi klienta jest w stanie wszystkim się zająć telefonicznie i często w ten sposób udaje się rozwiązać problem. W przypadku braku stwierdzenia błędu przyjmiemy reklamację telefonicznie, aby można ją jak najszybciej rozpatrzyć.

Raporty rodziców

Tu można zapoznać się z doświadczeniami innych rodziców związanymi z monitorem oddechu Nanny.

Słownik pojęć

Czym jest SIDS i co oznacza kalibracja? Tutaj znajdziesz słownik używanych przez nas pojęć.

Lekarka online

Państwa maleństwo źle śpi lub ma bóle brzuszka?
Nasza lekarka Lucie Skalova, która sama jest mamą, chętnie podpowie, jak pomóc dziecku w takiej sytuacji.

Zostań sprawdzonym sprzedawcą Nanny

Stań się częścią Nanny Family i przedstaw rodzicom unikatowy produkt, który zapewni bezpieczeństwo ich dzieciom a im samym spokojny sen. Doceniamy dobrze wykonaną pracę a naszym partnerom oferujemy wsparcie i długoterminowy rozwój.

Witamy!

Dołącz do zespołu Nanny

Jesteś mamą, która używała naszego monitora oddechu dla swojego dziecka lub uważasz, że nasz produkt jest po prostu świetny? Szukasz dodatkowego źródła dochodu? Jesteś influencerką i chcesz pomóc ratować życie dzieci?

Dołącz do nas