Zdrowe odżywianie w ciąży

W czasie ciąży prawidłowe odżywianie ma ogromne znaczenie. Wszystko, co jesz, wpływa na rozwój Twojego dziecka. Czego nie powinno zabraknąć w zbilansowanej diecie mamy, a czego lepiej unikać? Jeśli do tej pory nie interesowałaś się jedzeniem i wartościami odżywczymi, ciąża może być dobrą okazją do zmiany nawyków żywieniowych.

blog-zdrava-strava.jpg

Jedna czy dwie porcje?

Kiedyś mówiło się, że matki powinny jeść za dwoje. Jednak dzisiaj odchodzi się od takiego myślenia, ponieważ wiemy, że podstawowa przemiana materii wzrasta tylko o około jedną czwartą podczas ciąży. Więc na pewno nie musisz nakładać podwójnej porcji na talerz. Pozwól sobie na nieco większą ilość jedzenia, ale nie przejadaj się.

Czego nie powinno zabraknąć na talerzu

Białko jest niezbędnym składnikiem w odżywianiu. Postaraj się zwiększyć jego ilość w czasie ciąży. Białka zwierzęce zawierają rzadkie aminokwasy, których organizm ludzki nie jest w stanie sam wyprodukować. Znajdziesz je w produktach mlecznych lub w mięsie. Ciału dostarczą ich również miska orzechów lub talerz zupy soczewicowej.

Witaminy, minerały

Już przy poczęciu ważną rolę odgrywa kwas foliowy. Najwięcej znajdziesz go w warzywach liściastych. Ale uważaj, duża jego część niszczy się przy gotowaniu, więc lepiej jeść je na surowo.

Wapń jest niezbędny dla budowy kości matki i dziecka, krzepnięcia krwi i dobrego funkcjonowania układu nerwowo-mięśniowego. Występuje głównie w mleku, serze i jogurtach lub wspomnianych już warzywach liściastych, orzechach i nasionach

Nie zapomnij o witaminie C, która wspomaga układ odpornościowy, a dodatkowo pomaga przy wchłanianiu żelaza z pokarmów, które spożywamy. Idealnym rozwiązaniem jest dopełnienie jej zasobów w postaci świeżych warzyw.

Ważna jest także witamina D, która jest podstawą przy tworzeniu tkanki kostnej u dziecka. Najłatwiejszym sposobem podania jej ciału jest regularne przebywanie na słońcu. Ale wszystko z umiarem, uważaj na niekorzystne skutki promieniowania UV.

W okresie ciąży niezbędna jest również wystarczająca ilość żelaza. Żelazo zawiera np. szpinak, wątroba, wołowina czy kurczak. Dostarczymy go też spożywając ciemne warzywa liściaste, soczewicę, białą fasolę, ciecierzycę, sezam i słonecznik, kiełki, tofu czy orzechy. Możesz także spróbować potraw z wodorostów.

Czego unikać

W ciąży zdecydowanie należy całkowicie wyeliminować alkohol. Uważaj także na kawę lub czarną herbatę. Mała ilość (filiżanka dziennie) kofeiny nie szkodzi dziecku, ale w większych dawkach może niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój.

Zwróć także uwagę na produkty pochodzenia zwierzęcego jadane na surowo, takie jak surowe pasztety, tatar i tym podobne.

Z powodu zagrożeń jakie niesie listerioza, mogąca wywołać nawet poronienie lub przedwczesny poród warto unikać serów dojrzewających i pleśniowych przygotowywanych z niepasteryzowanego mleka.

Udostępnić artykuł

Ze słownika pojęć

P

Produkcja Nanny

Monitor oddechu Nanny produkowany jest w Czechach, a proces produkcji jest ściśle monitorowany. Ze… więcej...

Zapytałeś się lekarki

Paznokcie u stóp

Witam, moja córka ma 8 miesięcy i zauważyłam, że jej paluch jest bardzo zaczerwieniony i zaogniony.… więcej...

Niespokojny

Dobry wieczór, mam pytanie. Moje maleństwo ma prawie 7 miesięcy i zwykle jest słodkie, ale ostatnio… więcej...

Przeczytaj kolejne artykuły

Przewodnik po ciąży

Zostań sprawdzonym sprzedawcą Nanny

Stań się częścią Nanny Family i przedstaw rodzicom unikatowy produkt, który zapewni bezpieczeństwo ich dzieciom a im samym spokojny sen. Doceniamy dobrze wykonaną pracę a naszym partnerom oferujemy wsparcie i długoterminowy rozwój.

Witamy!

Dołącz do zespołu Nanny

Jesteś mamą, która używała naszego monitora oddechu dla swojego dziecka lub uważasz, że nasz produkt jest po prostu świetny? Szukasz dodatkowego źródła dochodu? Jesteś influencerką i chcesz pomóc ratować życie dzieci?

Dołącz do nas