Sport i relaks w ciąży

Co prawda ciąża to odmienny stan, ale nie jest to choroba. Nie musisz więc wyrzucać sportowych butów i karnetu na siłownię od razu po otrzymaniu karty ciąży. Warto jednakże przestrzegać kilku podstawowych zasad.

blog-sport a relax

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie masz żadnych problemów zdrowotnych, a Twoja ciąża przebiega pomyślnie, sporty rekreacyjne mogą przynieść tylko korzyści. Ważne jest, aby zachować rozsądny umiar i w żaden sposób nie przeciążać organizmu. Dlatego lepiej odłożyć intensywne treningi lub przygotowania do zawodów na kilka miesięcy. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z ciążą, skonsultuj się z lekarzem.

Co przyniesie Ci korzyść?

Jeśli ćwiczyłaś przed ciążą, nie ma powodu, aby tego nie kontynuować. Ale niektóre czynności lepiej dostosować do nowego stanu. Dobrym pomysłem jest uczęszczanie na specjalne zajęcia przeznaczone dla kobiet w ciąży, takie jak joga dla ciężarnych, pilates czy aqua aerobik.

Jakie inne rodzaje sportu polecamy? Przede wszystkim spacery lub pływanie. Oprócz tego rower (najlepiej unikać jazdy w mieście i raczej wybrać się do lasu lub parku) albo golf.

Co odradzamy?

Uważaj na wymagające sporty siłowe i wyczynowe lub czynności, przy których możesz upaść. Unikaj także energicznych i ostrych podskoków podczas jakiegokolwiek ruchu. Odradzamy też gry z piłką, nurkowanie, squash, jazdę konną, windsurfing i wszelkiego rodzaju wysiłkowe treningi.

Rozważcie również sporty, takie jak tenis, jazda na łyżwach, narciarstwo lub biegi przełajowe. W dużej mierze zależy to od Twojego doświadczenia, tego, czy trenowałaś przed zajściem w ciążę i jak bardzo się przy tym przeciążasz. Na pewno są bardzo ryzykowne w drugiej połowie ciąży.

Relaks, który odradzamy

Trudno znaleźć inny okres, w którym relaks, dobre samopoczucie i odpoczynek są tak ważne w życiu kobiety. Ale nie wszystkie zajęcia, które przynoszą radość i relaks w innych okolicznościach, są odpowiednie w ciąży. Niestety ze względu na wysoką temperaturę wody będziesz musiała odmówić sobie kąpieli z hydromasażem. Ten sam problem jest z sauną. Jeśli nie możesz się bez niej obejść, odłóż wizytę w saunie przynajmniej na drugi trymestr i zdecydowanie wcześniej skonsultuj się z lekarzem.

Ograniczenia dotyczą również masażu. Unikaj go całkowicie w pierwszym trymestrze. Jeśli nie masz żadnych zdrowotnych problemów, możesz później udać się na masaż ciążowy. Nie jest tak intensywny jak klasyczny i nie drażni niepotrzebnie układu limfatycznego.

Udostępnić artykuł

Kolejny artykuł

Ze słownika pojęć

P

Produkcja Nanny

Monitor oddechu Nanny produkowany jest w Czechach, a proces produkcji jest ściśle monitorowany. Ze… więcej...

Zapytałeś się lekarki

Ubieranie noworodka

Dzień dobry, mam 3-tygodniowego synka i chciałabym zapytać, jak mam go ubierać przy obecnej… więcej...

Przeczytaj kolejne artykuły

Przewodnik po ciąży

Zostań sprawdzonym sprzedawcą Nanny

Stań się częścią Nanny Family i przedstaw rodzicom unikatowy produkt, który zapewni bezpieczeństwo ich dzieciom a im samym spokojny sen. Doceniamy dobrze wykonaną pracę a naszym partnerom oferujemy wsparcie i długoterminowy rozwój.

Witamy!

Dołącz do zespołu Nanny

Jesteś mamą, która używała naszego monitora oddechu dla swojego dziecka lub uważasz, że nasz produkt jest po prostu świetny? Szukasz dodatkowego źródła dochodu? Jesteś influencerką i chcesz pomóc ratować życie dzieci?

Dołącz do nas